ساروکلا

کود دهی درختان مرکبات در شمال ایران

(قسمت اول)

مقدمه

مصرف موثر و خردمندانه کود شامل تصمیم گیری های درست در مورد انتخاب عناصر غذایی،تعیین میزان هر یک از عناصر غذایی مورد نیاز ،نوع کود ،روش کوددهی و نهایتا زمان مصرف کود است .

عملیات کود دهی شامل بسیاری از جزئیات پیچیده در مورد خاکها ،کود ها ،ارقام ،پایه ها ،سن درخت و نیز مدیریت باغداری است .

به دلیل تفاوت زیاد این عوامل در نقاط مختلف ،مشکل است به یک جمع بندی کلی در مورد استفاده از کود دست یافت .کارایی مصرف کود در باغ های مرکبات با یک برنامه کوددهی مناسب در جهت تولید بالا با کیفیت مطلوب نیازمند اطلاعات سود مندی است که در توصیه یک برنامه کودهی سالانه ارزشمند است .

اطلاعاتی نظیر سن درخت ،میزان عملکرد ،سابقه کودهی ،مدریت باغداری ،سیستم آبیاری ،ویژه گیهای خاک ،رقم ،پایه و اطلاعات تشخیصی می تواند در برنامه های کوددهی هر باغ موثر باشد .

باغ های مرکبات شمال ایران از کوهپایه های جنگلی با خاک رسی تا ساحلی با بافت شنی دیده می شود و از لحاظPHنیز خاک های تحت کشت مرکبات از PHاسیدی تا قلیایی (8تا3/5=PH)دیده می شود .که برنامه ریزی کودی هر یک از باغ ها که دارای تیپ های مختلف خاک هستند باید متفاوت باشد.

عناصر غذایی ضروری:

برای رشد و نمو مرکبات حدود 18 عنصر غذایی ضروری است که 3عنصر C(کربن )،H(هیدروژن)وo(اکسیژن )از طریق آب وهوا تامین می شود و 15 عنصر دیگر از طریق کوددهی تکمیلی به خاک تامین می شود که باغداران همه ساله مقادیر زیادی از کود های حاوی ازت ،پتاسیم و فسفر را بدون توجه به به نیاز واقعی درختان به کار می برند و مصرف کود دامی را نیز کاملا از یاد برده اند.در تنیجه با غ های مرکبات دچار مشکلات متعددی شده است .که علام کمبود عناصر غذایی چون منیزیم ،روی وبردر عمده باغ های مرکبات مشهود است .باید توجه داشت که بسیاری از اختلالات باغ های مرکبات به تغذیه مرکبات ارتباط دارد .در باغ های مرکبات شمال ایران کمبود های عناصر غذایی زیادی را می توان مشاهده نمودکه در اثر برنامه کوددهی نامناسب ،مصرف بی رویه کودو عدم توجه به اصول برنامه ریزی مناسب کوددهی بوجود آمده است.کمبود کود منیزیم ،روی وبر در سال های اخیر از شدت بیشتری برخوردار است. که در اثر مصرف بی رویه کود های نیتروژنه ،فسفره،و پتاسیمی به وجود آمده است بنا بر این برای داشتن یک باغ سالم و پر محصول باید برنامه ی کوددهی باغ اصولی بوده و با آزمایش خاک و برگ می توان نیاز های واقعی کودی درختی مرکبات را بر آورد نمود. اما با توجه به نتایج پژوهش انجام شده در شمال ایران و تجربیات به دست آمده رعایت توصیه های کودی زیر به عنوان یک راهنما می تواتد جهت برنامه کودی یک باغ مفید ومناسب باشد.که با آزمایشات برگ وخاک هر باغ مقادیر ذکر شده باید تعدیل گردد.

**مقدار 500گرم نیتروژن (ازت )برای هر درخت بالغ و وبارور مرکبات کافی بوده است وکوددهی بیش از این نه تنها باعث کاهش عملکرد می شود بلکه سبب زیان های بسیار زیادی بر کیفیت میوه و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک می گردد.لازم است کود ازته حداقل در سه نوبت مصرف شود یعنی 250گرم در اسفند ،159گرم در نیمه دوم فروردین،100گرم در نیمه دوم اردیبهشت به هر درخت در سال داده شود ضمنا برای تکمیل تغذیه ازته گیاه میتوان در تیر ماه همراه سمپاشی مقدار نیم کیلو اوره در 100لیتر آب مصرف نمودو همچنین در اسفند ماه همراه سمپاشی زمستانه 1کیلو گرم اوره در 100لیتر آب می توان استفاده نمود. در درختان جوان (1تا5)سال توصیه می شود از 15اسفند هر 15روز یک بار تا اول تیر ماه 30گرم کود اوره برای هر درخت به صورت محلول در آب مصرف شود .و همراه سمپاشی درختان جوان برای کنترول پروانه مینوز می توان کود اوره را به غلظت نیم در صد به صورت محلول پاشی استفاده نمود .مصرف یک فرغون کود دامی برای هر درخت در اسفند ماه هر سال نیز کمک موثری در بهبود وضعیت تغذیه ای باغ محسوب می شود .سایر عناصر غذایی در اسفند ماه به شرح زیر استفاده می شود

جدول راهنمای مصرف کود های شیمیایی

برای درختان بالغ مرکبات شمال ایران

عنصر غذایی

نوع کود

مقدار کود برای هر درخت

فسفر

سوپر فسفاتتریپل

500گرم

پتاسیم

سولفات پتاسیم

1000گرم

منیزیم

سولفات منیزیم

350گرم

روی

سولفات روی

200گرم

منگنز

سولفات منگنز

50گرم

بر

اسیدبوریک

50گرم


نوشته شده توسط غلامرضا پاداشی در شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۰ ساعت 23:1 | لینک ثابت |

RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

آمار سایت


فال حافظکلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ sarokola1 محفوظ می باشد.
طراحی شده توسط مسعود بینایی